Pantglade Føtex-kunder støtter FC Skanderborg
De handlende i Føtex i Skanderborg har støttet med 5.280 kroner, som den lokale forening nu kan glæde sig over.
I Føtex i Skanderborg har kunderne aktivt valgt at støtte FC Skanderborg, når de har båret pantflasker og -dåser til flaskeautomaten. På bare et halvt år er det blevet til 5.280 kroner, når kunderne med et enkelt tryk på den gule knap har sendt panten videre til den lokale forening.
Det betyder samtidig, at kunderne har valgt ikke at tage pantpengene selv trods inflation og stigende pres på privatøkonomien.
Det glæder varehuschef Henrik Larsen i Føtex i Skanderborg.
»Vi er rigtig glade for at kunne bidrage og på den måde være med til at støtte en lokal forening. Vi lægger to gange 2.500 kroner oveni de to gange årligt, der udbetales donationspenge, og det glæder os meget, at vores samarbejde med FC Skanderborg er med til at sikre nogle gode aktiviteter for de unge mennesker,« siger han.
Pengene fra Føtex’ flaskerum går ubeskåret til at give FC Skanderborg en lidt lettere hverdag og sikre, at særligt børn og unge fortsat kan dyrke de fritidsaktiviteter, de elsker. Foruden donationerne fra byens borgere lægger Føtex i Skanderborg hvert år 5.000 kroner oveni, når donationspengene bliver udbetalt. Det er for at understøtte og styrke den lokale indsats.
Også fremover vil Føtex-kunder kunne vælge mellem at indløse deres pant i forbindelse med en indkøbstur eller sende den videre til de lokale ildsjæle.
I FC Skanderborg er de glade og taknemmelige for samarbejdet med Føtex, deres sponsorat og pantdonationerne fra borgerne i Skanderborg.
»Der er altid ønsker til muligheder for forbedringer i en klub som FC Skanderborg, så midlerne falder på et tørt sted og vil blive brugt på aktiviteter i vores store ungdomsafdeling, der er kommunens største målt på antal medlemmer,« udtaler Oliver Peters, bestyrelsesmedlem og sponsoransvarlig.
Vil du hver dag modtage de væsentligste nyheder fra Skanderborg direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis Uge-Bladets nyhedsbrev - klik her, indtast din mailadresse, find Uge-Bladet på listen og tryk tilmeld.
d
sra