Introduktion til petanque
Skanderborg Petanque har i forlængelse af en henvendelse fra Hanne Therkildsen på Kompetencecenter Skanderborg truffet aftale om et samarbejde omkring petanque med en introduktionsdag for fire til seks af kompetancecentrets brugere. Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.
Foreningen har hele tiden antennerne ude for at give så mange borgere som muligt kendskab og oplæring i det franske spil, som giver deltagerne frisk luft, overkommelig motion og mulighed for socialt samvær med en række friske spillere.
»Da petanque sporten er et hyggeligt bevægelsesspil, som de fleste vil kunne udføre og have bred fornøjelse af,« beskriver foreningen.
Der bliver spillet på banerne i Vrold hele året rundt og fremmødet på såvel dag- som aftenholdet er stort og stabilt, så der er ingen tvivl om, at interessen er stor.
Introduktionen afholdes onsdag 29. marts 2023 kl. 13.30-15.00 på banerne på Almuevej 1 i Vrold og foreningen ser frem til at byde velkommen til Skanderborg Petanque. Der vil blive forklaret lidt om petanques historie, om franskmanden Jules le Noir, der var fransk mester i kuglespillet ”Provence”, som er et kuglespil, hvor kuglerne vejer et kilo og afstanden til grisen en cirka 20 m. Spillerne må tage tilløb, når de kaster. Desværre blev Jules le Noir ramt af gigt og kunne ikke klare spillet, derfor udviklede han petanque i 1907.
Der vil blive fortalt om det rigtig kuglegreb, det rette armsving og vigtigheden af nedfaldsstedet. Efter forskellige praktiske og sjove øvelser vil der blive spillet en rigtig petanque kamp for til slut at mødes om hygge tilsat kaffe og kage.
sø