Taget i Aarhus Arena løftede sig lørdag eftermiddag

SAH sad på kampen fra start og hev sejren hjem over BSH.

Artiklens øverste billede
"Uanset, hvem vi stiller op med i den midterblok, om det er Torben, Mousing, Frederik, Thor, Thomas, Mollerup eller Bonefeld, så løser de opgaven, lød det efter kampen fra cheftræner Nick Rasmussen. Foto: Matti Kronborg

Taget i Aarhus Arena løftede sig lørdag eftermiddag 

»Vi får en helt fantastisk start på kampen. Taget var jo ved at løfte sig i Arenaen!« SAHs cheftræner Nick Rasmussen var en tilfreds mand efter sejren over ærkerivalerne BSH.

Det var HTH Herreligaens 3. og 6. plads, som lørdag eftermiddag tørnede sammen i en godt fyldt Aarhus Arena. SAH kom med tre friske sejre i sportstasken, mens gæsterne fra Silkeborg ikke havde tabt point i 2023. Begge hold er allerede klar til slutspillet, men SAH kæmper for at nå 4. pladsen og dermed få point med over i slutspillet.

SAHs cheftræner Nick Rasmussen var godt forberedt på dagens stærke modstander,som gennem sæsonen har arbejdet sig op i ligaens øverste lag. Nøglen til kampen skulle ligge i et stærkt forsvar og i kontraduellerne, og det brief havde spillerne hørt.

Defensiven med Thor Christensen og Kristian Bonefeld i midten lukkede af for BSHs stærke skytter, Hákun West av Teigum og Lars Skaarup var flyvende på fløjene, og i målet fortsatte Salah Boutaf sin fantastiske liga-kampagne med endnu en klassekamp.

SAH sad på kampen fra starten, og selvom BSH nærmede sig i slutningen af begge halvlege, lykkedes det for hjemmeholdet at hive en 1-måls sejr på 29-28 i land efter endnu et spændende opgør mellem de to hold.

»Jeg er rigtig glad for den her sejr. Morten Hempel Jensen laver et fantastisk indhop, og han bliver meget afgørende for os i dag. Salah står igen en fantastisk kamp, og så må jeg sige, at uanset, hvem vi stiller op med i den midterblok, om det er Torben, Mousing, Frederik, Thor, Thomas, Mollerup eller Bonefeld, så løser de opgaven. Vi laver meget få fejl i forhold til, hvordan vi gerne vil organisere os og prioritere i forhold til det, modstanden laver,« lød det fra Nick Rasmussen efter slutfløjtet.

Cheftræneren fortsætter med at rose hjemmepublikummet, som var mødt talstærkt op i Aarhus Arena til trods for, at kampen kunne følges direkte på TV2. 

»Det var en fed oplevelse at spille inde i Arenaen i dag. Fedt at der kommer så mange, som larmer og hepper og gjorde lørdag eftermiddag til en håndboldfest.«

Nick Rasmussen ser frem til at skal bygge videre på den sejrsbølge, holdet rider på lige nu i ligaen.

»Vi har leveret på et rigtig højt niveau de seneste to ligakampe, og det skal vi selvfølgelig bygge videre på, både i ligaen og i EHF European League.«

Og netop European League er næste step for SAH-truppen. Tidligt mandag morgen går turen til Barcelona, hvor den spanske ligas nr. 2, BM Granollers, venter i 1/8-finalens første opgør tirsdag aften.

Næste hjemmekamp spilles tirsdag 28. marts kl. 18:45 i Fælleden, når der er returopgør i EHF European League 1/8-finalen mod BM Granollers. 

bo

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.