Stjærs håndboldkvinder leger med i toppen af serie 1
Fire kampe er nu spillet i serie 1 i år, og Stjærs håndboldkvinder leger med i toppen efter tre sejre.
Tre ud af fire kampe har Stjærs håndboldkvinder vundet i serie 1 i år.
Senest var det med et enkelt mål, da Stjær spillede hjemme mod CHK, Aarhus 29. januar. Kampen endte 28-27 efter en kamp, der begyndte godt for Stjærs kvinder.
Efter 12 minutters spil var hjemmeholdet foran med 9-3, men da Kathrine Andersen blev skadet og måtte udgå af kampen, vendte de gode resultater, oplyser klubben i en pressemeddelelse. Stjær spillerne var noget rystet resten af halvlegen, og CHK kom tilbage i kampen og fik bragt sig op på 16-16 ved pausen.
Stjær kæmpede dog videre og gjorde alt for at holde modstanderne ude af kampen ved en fight ikke mindst i angrebet, hvilket gjorde at de fik sig bragt foran med 27-22 med kun fem minutter tilbage af kampen. Hjemmeholdet holdt stand de sidste døende minutter af kampen og kunne gå fra banen med en velfortjent sejr.
Ugen forinden spillede Stjær-kvinderne en noget sværere kamp på udebane mod Lyseng, og her endte de med et nederlag på 16-31.
Ifølge Stjær Boldklub udgjorde modstanderholdet Brabrands 2. divisionshold i sidste sæson. Derudover var Stjærs serie 1 hold ramt af afbud og kunne derfor kun stille med seks markspillere og to målmænd. Men Stjærdamerne var dog klar til at tage kampen op og kunne være med i første halvleg. Desværre manglede damerne luften i de sidste 30 minutter, hvor også den ene målmand måtte en tur ud i marken.
Stjærs kvinder spiller igen tirsdag aften på hjemmebane mod ASA.
kfp