Stjærs håndboldkvinder leger med i toppen af serie 1

Fire kampe er nu spillet i serie 1 i år, og Stjærs håndboldkvinder leger med i toppen efter tre sejre.

Artiklens øverste billede
Stjærs håndboldkvinder ligger som nummer to i serie 1 efter de første fire kampe i år. Arkivfoto.

Tre ud af fire kampe har Stjærs håndboldkvinder vundet i serie 1 i år.

Senest var det med et enkelt mål, da Stjær spillede hjemme mod CHK, Aarhus 29. januar. Kampen endte 28-27 efter en kamp, der begyndte godt for Stjærs kvinder.

Efter 12 minutters spil var hjemmeholdet foran med 9-3, men da Kathrine Andersen blev skadet og måtte udgå af kampen, vendte de gode resultater, oplyser klubben i en pressemeddelelse. Stjær spillerne var noget rystet resten af halvlegen, og CHK kom tilbage i kampen og fik bragt sig op på 16-16 ved pausen.

Stjær kæmpede dog videre og gjorde alt for at holde modstanderne ude af kampen ved en fight ikke mindst i angrebet, hvilket gjorde at de fik sig bragt foran med 27-22 med kun fem minutter tilbage af kampen. Hjemmeholdet holdt stand de sidste døende minutter af kampen og kunne gå fra banen med en velfortjent sejr.

Ugen forinden spillede Stjær-kvinderne en noget sværere kamp på udebane mod Lyseng, og her endte de med et nederlag på 16-31.

Ifølge Stjær Boldklub udgjorde modstanderholdet Brabrands 2. divisionshold i sidste sæson. Derudover var Stjærs serie 1 hold ramt af afbud og kunne derfor kun stille med seks markspillere og to målmænd. Men Stjærdamerne var dog klar til at tage kampen op og kunne være med i første halvleg. Desværre manglede damerne luften i de sidste 30 minutter, hvor også den ene målmand måtte en tur ud i marken.

Stjærs kvinder spiller igen tirsdag aften på hjemmebane mod ASA.

kfp

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.