Tiltrængt sejr til Skanderborgs ligakvinder i Aabenraa
Søndag aften kunne Skanderborgs ligakvinder gå på pause med en sejr over Sønderjyske i Aabenraa.
Sent søndag aften sejrede Skanderborg Håndbolds ligakvinder over Kvindeligaens bundhold Sønderjyske i Aabenraa.
Kampen endte 24-22, og Skanderborg ligakvinder har nu tre point efter de første otte kampe i Kvindeligaens Grundspil.
Fremragende indsats i dag. Først og fremmest skal pigerne virkelig have ros for deres fight i dag – det var godt nok flot. Derudover får vi virkelig godt styr på Sønderjyskes angrebsspil, krydret med en kanon indsats i målet af Anna.
I en pressemeddelelse fremgår det, at Skanderborg Håndbold fik en god start på kampen, hvor særligt godt defensivt arbejde og flere gode redninger fra Anna Veng var medvirkende til, at Skanderborg hurtigt bragte sig foran 1-4. Ved 2-7 ændrede Sønderjyske deres defensiv og gik op i 5:1, hvilket drillede Skanderborg lidt, ligesom tempoet forsvandt ud af angrebsspillet.
Sønderjyske fik i denne periode indhentet og reducerer til 7-8 med fire minutter til pausen. Dog begyndte de grønne igen at finde løsningerne offensivt og sluttede halvlegen af med at lave de sidste 2 mål og kunne gå til pause foran 7-10.
Sønderjyske gik efter pausen med det samme i 7 mod 6, men her var Skanderborg straks klar med et modtræk og gik op og dækkede i 5:1 forsvar. Med god rytme i både defensiv og offensiv førte Skanderborg herefter hele 2. halvleg indtil stillingen 17-21, hvor en 2-minutters udvisning til Skanderborg blev dyr. Sønderjyske lavede 4 mål i træk og udlignede til 21-21 med 5 minutter igen. Begge hold missede herefter to angreb med muligheden for at bringe sig i front, men det blev Skanderborg der i tredje forsøg tog føringen 22-21 og udbyggede den yderligere til 24-21. I kampens sidste angreb fik Sønderjyske pyntet på resultatet og reduceret til 22-24.
Undervejs i kampen fik Verona Rexhepi liga-debut, hvor hun også lavede sit første mål.
Det var da også et tilfredst trænerteam, der umiddelbart efter kampen havde følgende kommentar til pigernes indsats:
»Fremragende indsats i dag. Først og fremmest skal pigerne virkelig have ros for deres fight i dag – det var godt nok flot. Derudover får vi virkelig godt styr på Sønderjyskes angrebsspil, krydret med en kanon indsats i målet af Anna. Nu skal vi bare nyde sejren, før vi begynder at kigge fremad mod de næste spændende kampe efter pausen,« lyder det fra trænerteamet i pressemeddelelsen.
Næste kamp efter pausen spilles ude mod Ringkøbing søndag 27. november.
kfp