Medaljehøst til akrobat-pigerne

HI Skanderborg Sportsakrobatik hjemtog fem sæt medaljer.

Artiklens øverste billede
Her er holdet fra HI Skanderborg, der deltog i de Jyske Mesterskaber. Privatfoto

2 guld, 2 sølv og 1 bronze.

Sådan blev medaljehøsten, da 30 akrobater fra HI Skanderborg deltog i de Jyske Mesterskaber i Vejlby-Risskov hallen lørdag 26. marts.

Stævnet var det første siden 2019, så forventningens glæde var skyhøj inden stævnet. For knap halvdelen af pigerne var det deres første konkurrence nogensinde, men alle både nye og erfarne akrobater får ros fra foreningen for indsatsen på gulvet og for de efterfølgende karakterer af dommerne.

I international damegruppe vandt Ella, Elisa og Benedicte sølvmedaljer og Rebecca, Emilie og Karla vandt bronzemedaljer.

I national DK3 pigegruppe vandt Marie, Ida og Jenny guldmedaljer.

I national DK2 pigepar vandt Anya og Sara guldmedaljer, og Johanne og Sara tog sølvmedaljerne med hjem.

Ud over medaljehøsten har pigerne god konkurrenceerfaring med hjem og har nu 4-5 uger til at blive endnu skarpere, inden de skal til den næste konkurrence, MajCup i Hvidovre 30. april.

ear

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.