Middealdermarked på Ømkloster
Boder, smagsoplevelser og underholdning i den kommende weekend
I den kommende weekenden danner klosterruinen på Øm Kloster rammerne for et spændende middelaldermarked med boder, smagsoplevelser og underholdning.
Langbuen vender tilbage til Øm
Atter i år gæstes markedet af den engelske langbuemager, skytte og forfatter Pip Bickerstaffe.
Pip Bickerstaffe"s langbuer er kendt i europæiske buekredse og Bickerstaffe er desuden specialist i fremstilling og skydning med langbue.
Mad og Øl på Øm
På markedspladsen serveres svinekøller og pølser med kålsalat på kålblad samt søde indbagte pandekager med æble og nøddefyld, mens tørsten kan slukkes i humlehyld eller most alt efter lyst og behov.
Aktiviteter for hele familien
Den søndre klostergård er omdannet til et middelaldermarked, hvor håndværk og lejrliv kan opleves.
Se plantefarveren farve garn i sin store gryde og oplev trædrejeren, der drejer træ på sin middelalderlige drejebænk.
Hør musikgruppen Götterfunkens middelalderballader og sange og se ildsmeden fra Dragsholm smede pilespidser, mens pilemageren laver pile,
Se mere på klostermuseet.dk