Skanderborg kan spare millioner

Udsigt til stor økonomisk gevinst ved selv små investeringer i energibesparelser

Artiklens øverste billede

Skanderborg Kommune kan høste millioner af kroner ved selv små investeringer i energibesparelser.
Det er dagens glade melding til skatteborgere og politikere i en kommune, hvor der i disse uger kæmpes energisk for at få regnskaber og budgetter til at hænge sammen.
Som i mange andre hårdt prøvede kommuner arbejder man i Skanderborg med at nedbringe energiforbruget, og det er en helt frisk gennemgang af 30 procent af den kommunale bygningsmasse, der nu dokumenterer, at der også på kort sigt kan være ganske store penge at hente.
"Der er mange måder at gøre det her op på, men ser vi alene på de bygninger, der er gennemgået og alene på bedre styring af forbruget af el, vand og varme, kan vi se, at vi for en investering på 2,8 millioner kroner vil kunne få en årlig besparelse på en million kroner, så snart ændringerne er kørt ind," fortæller chefkonsulent Brian Bødker fra Skanderborg Kommune.
Da de 30 procent af bygningerne ikke er de dårligste, men er taget på tværs af den samlede bygningsmasse, kan tallene umiddelbart ganges med tre, og dertil kommer så de mulige gevinster fra større investeringer i for eksempel fornyelse af vinduer.
Der er nu lagt op til politisk drøftelse, blandt andet om finansieringen af nye tiltag.
Læs mere om energi-tiltag på side:

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.