Nyt netværk vil arbejde for P-hus og langsigtet udvikling af Skanderborg midtby

Fem Skanderborg-foreninger er gået sammen i MidtbyNetværket og tager på Fælleden med ti programpunkter for midtbyens udvikling.

Artiklens øverste billede
»Vi hørte først om planerne for den nordlige ende af Adelgade, da vi læste om dem i UgeBladet. Nu håber vi fremover at blive inddraget i beslutninger om Adelgade,« siger talsmand for det nye Midtbynetværket, Jens Juhl. Arkivfoto

Der skal et parkeringshus til byen og slås søm i til en langsigtet forbedring af bymidten og begge dele haster. Det mener det nyoprettede MidtbyNetværket, der består af Skanderborg Cityforening, Kulturhuset Skanderborg, Skanderborg Grundejerforening af 1900, Handicap- og Psykiatrirådet samt foreningen Skønnest ved Skanderborg.

Det er umuligt at tage stilling til en ny udformning af Adelgade, hvis der ikke er fundet en løsning på parkeringsudfordringerne.

Jens Juhl, MidtbyNetværket

Sammen har de udfærdiget en fælleserklæring med 10 fokuspunkter, som de håber at de lokale politikere vil være lydhøre overfor. Erklæringen tager netværkets talsmand, Jens Juhl, med på Fælleden i morgen onsdag, hvor han er indkladt til et dialogmøde med blandt andre borgmester Frands Fischer (S) og formand for Klima-, Miljø- og Planudvalget, Claus Leick (SF).

Nye vinde er ifølge Jens Juhl allerede begyndt af blæse fra Fælleden mod Adelgade, hvor Midtbynetværket har noteret sig, at kommunaldirektøren har udtalt sig i retning af en løsningsorienteret fremtid med flere Ja-tilsagn og mindre kan-ikke-lade-sig-gøre.

Vil have flere JA’er

Borgmester Frands Fischer foreslog på et møde i Økonomi- og Erhvervsudvalget i starten af februar, at udvalget fremover sætter sig i spidsen for den videre proces og påtager sig det overordnede politiske ansvar for byudviklingen af Skanderborg midtby for at sikre sammenhæng og så bred en forankring og opbakning som muligt. Forslaget kom i kølvandet på en erkendelse af, at dialogen med midtbyen ikke havde været optimal.

Øverst på MidtbyNetværkets liste over fokuspunkter står et parkeringshus i Møllegade.

»Det haster meget med at finde en løsning på parkeringsforholdene. Med de store byggeprojekter, der ligger lige om hjørnet - Lille Nyhavne, Munkegården og Kirkegaards Baghave - så er det nødvendigt med flere parkeringspladser i midtbyen. Det er umuligt at tage stilling til en ny udformning af Adelgade, hvis der ikke er fundet en løsning på parkeringsudfordringerne. De to ting hænger sammen,« understreger Jens Juhl.

Flere parkeringspladser

»Vi forventer ikke, at politikerne skal finde pengene lige her og nu, vi har investorer nok, der vil hjælpe, men der skal træffes en beslutning,« siger han og tilføjer, at MidtbyNetværket gerne stiller med et arbejdsudvalg til at undersøge mulighederne.

Netværket foreslår også at få den tunge trafik og gennemkørslerne ud af midtbyen ved at lave Adelgade ensrettet fra henholdsvis syd og nord mode Ole lund Kirkegaards Stræde.

»Tidligere trafik undersøgelser har vist, at op mod 60 pct. af trafikken er gennemkørende. Den kunne man få væk med den her model. Og ved ensretning i et spor fra begge sider, vil den del af vejen, der så bliver fri for trafik, omdannes til korttidsparkering, gadesalg eller ande bymidte-aktiviterer,« forslår talsmanden.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.