Åbent plejecenter: Brug faciliteterne og køb et måltid varm mad
Opråb til borgerne fra Sundheds- og Omsorgsudvalget om at få flere ind i fællesskaber.
Plejecentrene i Skanderborg Kommune skal være åbne for borgerne, hvad enten det gælder ældre, pårørende, familier, venner og bekendte eller andre med tilknytning hertil.
Det gælder eksempelvis, at byens borgere også kan få glæde af faciliteter og aktiviteter på plejecentrene.
Jeg vil hellere sige, at vi gerne vil motivere folk til at være med i nogle fællesskaber.
Men det handler også om, at alle borgere med naturlige ærinder på plejecentrene og deres pårørende er velkommen til at komme forbi og købe sig et varmt måltid mad og spise i fællesskab med andre.
Vigtig prioritering
Sådan lyder en politisk prioritering, som netop er blevet understreget og fremhævet af Sundheds- og Omsorgsudvalget. Det skete i forbindelse med et besøg på Fællesskabets Hus i Ry, hvor der som et punkt på dagsordenen var temamøde og såkaldt politikkontrol.
Og her blev det konkret besluttet, at der skal tiltrækkes en bredere målgruppe af relevante borgere fra området i brugen af de fælles faciliteter.
Desuden at der arbejdes videre med en åbning af cafeen i Fælleskabets Hus i Ry for områdets borgere og familie og venner til beboerne på stedet.
Formanden for Sundheds- og Omsorgsudvalget, Jens Szabo (V), understreger, at det naturligvis skal ske i respekt for de borgere, som bor på plejecentret.
»Vi vil gerne have nogle aktiviteter, hvor byens borgere også kan være med, og hvor familie og venner synes, at det er attraktivt at komme en gang imellem. Men sidst og ikke mindst er vi meget interesseret i, at byens borgere kommer og køber sig et varmt måltid mad,« fremhæver Jens Szabo.
Udbrede ordning
Udvalgsformanden henviser til, at han forleden under et opfølgningsbesøg på Fællesskabets Hus konstaterede, at der var fem mænd, som havde købt sig et måltid varm mad. To af dem havde deres hustruer boende på stedet, som de så besøgte efter middagsmaden klokken 12.
»Vi vil rigtig gerne have udbredt det, så der er flere, som ser muligheden i det. Vi vi rigtig gerne have, at folk har noget, de skal til hver dag, så de kommer ud og får noget frisk luft. Det er rigtig vigtigt, at man er sammen i nogle fællesskaber,« konstaterer Jens Szabo.
Reelt handler det også om at bekæmpe ensomhed og kedsomhed, selv om han ikke lige bryder sig om det udtryk.
»Jeg vil hellere sige, at vi gerne vil motivere folk til at være med i nogle fællesskaber, hvor man får en dialog med andre mennesker. Nogen sidder alene derhjemme, måske glemmer man at spise eller har måske ikke lyst. Derfor er det vigtigt, at man kommer ud og er med i nogle fællesskaber, og der er mad jo helt fantastisk,« betoner Jens Szabo.
Mød bare op
Om målgruppen siger udvalgsformanden, at maden som udgangspunkt er for alle, som har et naturligt ærinde på plejecentrene. Man er eksempelvis velkommen til at købe et måltid mad til et barnebarn eller pårørende, som er på besøg, eller hvis man har været til banko eller brugt centrets aktiviteter og faciliteter.
Et måltid mad koster 53,50 kroner, og der kan betales med Mobile Pay. Man skal ikke bestille i forvejen, men bare møde op. Man kan foruden i Fællesskabets Hus, Ry, købe et måltid mad på plejecentrene Tjørnehaven, Galten, Præstehaven, Hørning og Kildegården, Skanderborg.