Lige ved og næsten - igen: Dorthe Hindborg nåede ikke over målstregen til Folketinget
Dorthe Hindborg (A) er ærgerlig efter det netop afviklede folketingsvalg, hvor hun ligesom i 2019 blev valgt som 1. suppleant til Folketinget.
Folketingsvalget 1. november gik ikke som håbet for Dorthe Hindborg (A) fra Stjær.
Hun stillede op for Socialdemokratiet i Østjyllands Storkreds, og det lykkedes hende da også at inkassere 3935 personlige stemmer ved valget.
Jeg er gået en plads frem siden sidste Folketingsvalg, så for mig er det dobbeltærgerligt, at vi mister et mandat her i Østjyllands Storkreds.
Men det var ikke nok til at blive valgt ind i Folketinget.
»Det er ærgerligt, at vi i Socialdemokratiet igen står uden en fra området,« lyder det fra Dorthe Hindborg.
I stedet må hun tage til takke med en rolle som 1. suppleant. Ligesom hun også var efter folketingsvalget i 2019.
»Jeg er gået en plads frem siden sidste Folketingsvalg, så for mig er det dobbeltærgerligt, at vi mister et mandat her i Østjyllands Storkreds - for den var jo så gået til mig,« siger Dorthe Hindborg.
Hun havde ellers givet alt, hvad hun havde til den netop overståede valgkamp.
»Jeg har haft noget afløsning i en børnehave, men de sidste par måneder har jeg brugt på udelukkende at føre valgkamp. Nu skal jeg til at finde ud af, hvad jeg skal,« siger Dorthe Hindborg, der tidligere har drevet Omtanke i Skanderborg.
»Men jeg har ikke taget stilling til, hvad der nu skal ske. Ud over, at jeg skal ud at gå en tur,« lød det fra Dorthe Hindborg torsdag eftermiddag.