Båndet blev klippet til taekwondocenteret på Fælleden. Fra venstre ses Formand for DSI Brian Mogensen, Borgmester Frands Fischer, Moo Sa formand Torben Sachmann Hansen, Kulturudvalgsformand Tage Nielsen, Stormester Kyoung-An Choi, Moo Sa sponsorchef Simon Steenholt samt DSI/Klub bestyrelsesmedlemmer og instruktører.

Båndet blev klippet til taekwondocenteret på Fælleden. Fra venstre ses Formand for DSI Brian Mogensen, Borgmester Frands Fischer, Moo Sa formand Torben Sachmann Hansen, Kulturudvalgsformand Tage Nielsen, Stormester Kyoung-An Choi, Moo Sa sponsorchef Simon Steenholt samt DSI/Klub bestyrelsesmedlemmer og instruktører.

Taekwondocenter på Fælleden officielt åbnet

Moo Sa Taekwondo Klub og DSI Skanderborg Taekwondo og Hapkidocenter har endelig afholdt den officielle åbning af det nye taekwondocenter på Fælledlunden 1 i Skanderborg

Grundet de aktuelle corona-udfordringer skete åbningen ved et 'minimalistisk' event i fredags med deltagelse af DSI og klubbestyrelser og en del af klubbens holdansvarlige instruktører samt med Skanderborg Kommunes repræsentanter Frands Fischer og Tage Nielsen.

Moo Sa's formand Torben Sachmann Hansen takkede på DSI og klubbens vegne for al den support fra medlemmer, forældre, sponsorer, fonde, venner, foreninger og frem for alt Skanderborg Kommune som projektet på Fælleden har modtaget over de snart 10 år det har taget at realisere det bedste og mest unikke taekwondocenter i Danmark. Projektet har været ramt af store udfordringer siden første spadestik i august 2019.

"Vi var superglade sidste år og så frem til smidig projekt- og byggefase med indflytning i januar 2020. Men så blev vi ramt at rekordregn i efteråret. I starten af januar gik vores totalentreprenør konkurs, og vi måtte selv færdiggøre byggeriet og senest blev vi, som alle andre, ramt af covid-19. Så vi er i den grad blevet tryktestet, og vi er her stadig og glæder os nu til og ser en lys fremtid for klubben virke på Fælleden."

"Et flot center"

Borgmester Frands Fischer ønskede DSI og Skanderborg Taekwondo Klub tillykke med byggeriet og udtrykte kommunen tak for al det arbejde, der i samarbejde med kommunen er lagt i udviklingen af et nyt område på Fælleden. Ligeledes Tage Nielsen, formand for Kulturudvalget, har fulgt klubbens projekt tæt:

"I har skabt et flot nyt center, og det har kun været muligt med en stærk ledelse, et omfattende forældrenetværk, og det specielle sociale og trygge miljø i har skabt i taekwondo klubben. Jeg ønsker jer alt det bedste fremover og glæder mig til at følge jer."

Det nye taekwondocenter er 735 kvadratmeter og ligger på en kommunal grund på godt 6000 kvadratmeter. Projektet havde oprindeligt en entreprisesum på omkring 7 mio. kroner, men på grund af udfordringerne undervejs ender slutprisen på omkring 7,6 mio.

Publiceret 28 September 2020 17:30