Vindspil og xylofoner til små naturkrabater
Nordea-fonden donerer 15.000 kr. til naturbørnehaven Bakkely ved Stilling. Pengene skal bruges til at skabe et udendørs musiklandskab
stilling Naturbørnehaven Bakkely ved Stilling kom i sidste uge et skridt tættere på realiseringen af planerne om et udendørs musiklandskab. Kort fortalt ønsker børnehaven at få en række musikinstrumenter i træ som en levende del af legepladsen.
Musiklandskabet kommer i første omgang til at bestå af tre udendørs, specialbyggede musikinstrumenter fra firmaet Lyd og Leg. Et stort vindklokkespil hængende fra træerne og en xylofon og en alufon, der begge er sat fast i jorden. Alle tre instrumenter er i naturmaterialer og beregnet til at kunne holde til både kåde naturkrabater og det danske klima.
"Vi er overbeviste om, at børnene med musiklandskabet vil gøre sig erfaringer med at skabe lyd, melodier og musik, både alene og i fællesskab, og at det vil være med til at udvikle deres kreativitet, trivsel og sociale fællesskab. Og det gælder selvfølgelig både de børn, der har deres daglige gang her i Bakkely, men også de mange børn fra lokalsamfundet, som jævnligt besøger os," fortæller Bakkelys leder, Evy Rye.
"Vi har skrevet en masse motiverede ansøgninger for at kunne realisere drømmen om musiklandskabet, og heldigvis får vi så nu et flot tilskud fra Norde-fonden på 15.000 kr. Vi betaler også selv et tilsvarende beløb, så nu kan vi komme i gang med musiklandskabet."
"Nordea-fonden uddeler 500 mio. kr. om året på landsplan. Der er masser af foreninger i Danmark, hvor et beløb, som det, vi nu giver til Bakkely, ville gøre lykke. Men der er desværre også mange, der slet ikke er klar over, at muligheden for at søge Nordea-Fonden eksisterer. 15.000 betyder jo rigtig meget i en forening," understreger Ingemarie Hønnicke, filialdirektør i Nordea Skanderborg.
Publiceret 04 March 2020 11:30