Hver elev havde en kage med hjemmefra til at sælge, og de fleste havde også selv været med til at bage kagen. Foto: Grethe Bo Madsen

Hver elev havde en kage med hjemmefra til at sælge, og de fleste havde også selv været med til at bage kagen. Foto: Grethe Bo Madsen

4.a redder Munkekroen med hjemmebagte kager

Eleverne i 4.a på Skanderborg Realskole besluttede for flere år siden, at de ville redde Munkekroen. Nu arbejder de for at samle penge nok ind, til at få den genopført

Af
Grethe Bo Madsen

skanderborg 4.a på Skanderborg Realskole er på en Mission-næsten-Impossible. Eleverne har, siden de første gang for flere år siden hørte om Munkekroen, sat sig for, at dette særlige stykke Skanderborg-historie ikke må gå til grunde.

Derfor skrev de i første omgang læserbreve for at redde den faldefærdige bygning i Adelgade, og siden var de begejstrede, da Vestermølle kom med en plan for en genopbygning på sine arealer. Nu ser de planer ud til at hænge i en tynd tråd, og det har fået 4.a til igen at gå i aktion.

Fredag var de klar, da der var markedsdag på mindet. Hver elev havde en hjemmebagt kage med, som blev skåret ud i passende stykker og solgt for en femmer på Mindet. For at sætte ekstra gang i kagesalget snørede et par af drengene løbeskoen og susede op ad Adelgade for at kapre kunder til kagebiksen.

Opbakningen til 4.a's salg af kager til at skaffe penge til genopførelsen af Munkekroen var stor. Her er det City-foreningens formand, Lene Langballe, der køber kager. Foto: Grethe Bo Madsen

Opbakningen til 4.a's salg af kager til at skaffe penge til genopførelsen af Munkekroen var stor. Her er det City-foreningens formand, Lene Langballe, der køber kager. Foto: Grethe Bo Madsen

Nyt forslag: Genopbyg som isbod ved Søbadet

"4.a er meget engagerede i Munkekroens historie, og de vil gerne gøre en indsats for, at den ikke går helt i glemmebogen. De er kommet op med et ny forslag, nemlig at Munkekroen kan genopføres ude ved Søbadet i Dyrehaven som isbod med en lille café om sommeren, og måske kan anvendes til julemarkeder i december," fortæller Karen Haugstrup.

Finn Damgaard opbevarer de rester af Munkekroen, som var bevaringsværdige. Planen er, at de skal indgå i en genopbygning. Projektet forventes at koste i omegnen af 6 mio. kroner. Fredagens kagesalg indbragte 1590 kroner til projektet.

"Det har været den dejligste og sjoveste formiddag, og eleverne har fået masser af ros for deres interesse for Skanderborgs historie," konstaterer Karen Haugstrup.

For at sikre et godt kagesalg, spurtede Christian (tv) og Malthe op ad Adelgade og sørgede for at finde kunder til kagebiksen. Foto: Grethe Bo Madsen

For at sikre et godt kagesalg, spurtede Christian (tv) og Malthe op ad Adelgade og sørgede for at finde kunder til kagebiksen. Foto: Grethe Bo Madsen

4.a tjente næsten 1600 kroner på kagesalget ved markedsdagen på Mindet. Foto: Grethe Bo Madsen

4.a tjente næsten 1600 kroner på kagesalget ved markedsdagen på Mindet. Foto: Grethe Bo Madsen

Publiceret 24 June 2019 19:00