Brandgode børn
I denne uge var kommunens O. klasser inviteret på besøg hos Brand & Redning, hvor man i samarbejde med skolerne har undervist de mindste skolebørn i forebyggende brandsikkerhed
Med udgangspunkt i tegneseriehæftet "Da legehuset brændte" fik de mindste skoleelever i sidste uge undervisning i, hvordan man forebygger brand og el-ulykker, og hvad man stiller op, hvis uheldet er ude. Kulminationen var et besøg på en brandstation, og onsdag var O. klasse fra Skanderborg Realskole på besøg hos Brand & Redning i Skanderborg. "Her på brandstationenlaver vi forskellige aktiviteter, og hører børnene i, hvad de har lært om brandsikkerhed. Herunder brug af åben ild og betydningen af at have røgalarmer i hjemmene. Det er vores opfattelse, at børnene er rigtig gode ambassadører for brandsikkerhed ude i hjemmene, når de har haft forebyggende undervisning i skolen og har været på besøg på Brandstationen", fortæller viceberedskabschef Anders Enggaard fra Brand & Redning, Skanderborg.
500 børn på fem dage
Ifølge tal fra Beredsskabsstyrelsen har mere end 35.000 børn på landsplan og 500 i Skanderborg Kommune deltaget i den landsdækkende kampagne, og dermed været igennem en uge med brandsikkerhed og brandforebyggelse. Og det har da også været en travl uge på de lokale brandstationer. "Vi har brugt utrolig meget tid på det, men det er givet rigtig godt ud. Vi kan mærke, at børnene tænker rigtig meget over det, de har lært, og så er det jo det hele værd," slutter Anders Enggaard.
Publiceret 01 October 2009 08:13