Gratis blæserdag: Prøv et instrument
Kulturskolen holder blæserdag, hvor man kan prøve kræfter med blæseinstrumenter.
Er du nysgerrig på at spille et blæseinstrument? Har du altid drømt om at være en del af et orkester eller bare prøve noget nyt? Så er Kulturskolens Blæserdag måske noget for dig.
Lørdag den 22. april fra klokken 13 til 16 åbner Kulturskolen Skanderborg dørene til Søtoften 2 for alle, der ønsker at prøve kræfter med forskellige blæseinstrumenter. Arrangementet er gratis og åbent for både børn og voksne.
Blæserdag giver dig mulighed for at udforske forskellige instrumenter såsom trompet, tværfløjte, saxofon, klarinet og trækbasun. Der er instrumenter til rådighed, og du vil kunne prøve dem af i løbet af dagen.
Kulturskolens undervisere er til stede, og de vil hjælpe og guide dig, så du kan få en fornemmelse for, hvilket instrument der passer bedst til dig og dine musikalske ambitioner.
Programmet for dagen er spækket med musikalske aktiviteter.
Fra klokken 13 til 14 vil der være mulighed for at prøve forskellige instrumenter, hvilket vil give nye elever en introduktion til blæseinstrumenter.
Fra klokken 14.50 til 15.30 vil alle elever samles til et fælles orkester, hvor de vil spille sammen under ledelse af underviserne.
Til sidst, fra klokken 15.40 til 16, vil der være en mini-koncert, hvor eleverne vil optræde for deres familie og venner.
Tilmelding til arrangementet er ikke påkrævet.
Blæserdag er en unik mulighed for alle, der er interesserede i musik og ønsker at udforske deres potentiale på et blæseinstrument. Kom og vær en del af en spændende dag fyldt med musik, sjov og muligheder.
Vil du hver dag modtage de væsentligste nyheder fra Skanderborg direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis Uge-Bladets nyhedsbrev - klik her, indtast din mailadresse, find Uge-Bladet på listen og tryk tilmeld.
d
sra