Krause Kjær fortæller om statsministeren

Tirsdag d. 2. februar kl. 19.30 gæster Niels Krause Kjær Kulturhuset Skanderborg, hvor han vil fortælle om sin seneste bog "Lars Løkke"

Artiklens øverste billede

De sidste par år har Skanderborg Bibliotek og Kulturhuset Skanderborg afholdt en række forfatteraftener sammen. Blandt andre har Leif Davidsen, Thomas Larsen, Peter Øvig og Erling Jepsen holdt foredrag i Kulturhuset. Samarbejdet mellem biblioteket og Kulturhuset fortsætter den kommende sæson, og den første forfatteraften afholdes d. 2. februar kl. 19.30 med Niels Krause Kjær som gæst. Niels Krause-Kjær har netop udgivet bogen "Lars Løkke" , hvor han fortæller om Løkke Rasmussens vej til landets mest magtfulde post. Om den unge landsformand for Venstres Ungdom, der stillede op til hvad som helst og sjældent blev valgt. Om et ekstraordinært politisk talent og en rejse gennem et politisk generalieblad, det normalt kræver flere liv at gennemleve. Bogen handler om den livslange kamp mellem kynikeren og idealisten, mellem levemanden og statsmanden, og om hvordan hans politiske karriere var ved at styrte sammen på grund af gamle bilag, netop som det hele var lagt til rette. Niels Krause-Kjær er født i 1963. Han er journalist, forfatter og vært på DR P1s "Krause på Tværs" . Krause Kjær var tidligere leder af journalistuddannelsen på Syddansk Universitet. Han er forfatter til romanerne "Kongekabale" og "Tilskueren" samt fagbogen "Den politiske Landsby".

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.