Kirkens Korshærs Genbrugsbutik i Stilling har 25 års jubilæum
Kirkens Korshær i Stilling blev startet af lokale ildsjæle, og kunne 26. marts 1998 åbne dørene med tøj, isenkram og andre genbrugsting indleveret af venlige givere. Dermed kan de snart holde 25 års jubilæum.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra butikken, der skriver følgende om sin historie:
»Der kom godt gang i salget i butikken, men efterhånden blev lokalerne for små, og i 2009 var der ingen muligheder var for udvidelser af lokalerne, og der flyttet til større lokaler på Industrivej 1e i Stilling.
Butikken er blevet udvidet flere gange, for at få plads til møbler og andre større ting.
Mange flere genbrugsting betød også, at der var brug for flere frivillige medarbejdere i butikken. Møbler, tøj og isenkram er de varegrupper som der bliver solgt rigtig meget af.«
Gennem årene har der været mange frivillige medarbejdere med i arbejdet. I dag er der cirka 40 frivillige medarbejdere, som hjælper til mange forskellige opgaver i butikken.
»Medarbejderne er med i et fællesskab, hvor vi er sammen om at løse de mange opgaver indenfor sortering, rengøring og salg. Sortering er især en opgave, som der bliver brugt meget tid, som er blevet meget specifik i løbet af de sidste par år.
Vi har gennem årene sendt cirka 4.500.000 til Kirkens Korshær, som bliver brugt til gavn for samfundets svageste i Danmark, for eksempel til væresteder.«
Jubilæet markeres med en reception lørdag 25. marts fra klokken 10 i butikken på Industrivej 1e.
Vil du hver dag modtage de væsentligste nyheder fra Skanderborg direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis Uge-Bladets nyhedsbrev - klik her, indtast din mailadresse, find Uge-Bladet på listen og tryk tilmeld.
d
sø