Fjern biblioteksbøderne
Biblioteksbøderne stiger i Skanderborg Kommune. 100 kr. for at aflevere en uge for sent. Det synes jeg er voldsomt. For voldsomt.
Jeg er simpelthen bange for, at det kan afholde folk i Skanderborg kommune fra at gå på biblioteket. Især de unge og børnefamilierne, der ikke altid lige kan finde alle bøgerne på børneværelset. Det kender jeg alt for godt selv.
Jeg vil gå så langt, at forhøjelsen af biblioteksbøder medfører en fordummelse af samfundet. Vi afholder folk fra at låne bøger. Vi afholder folk fra at undersøge og udvide deres intelligens. Det forringe kulturen i vores kommune.
Jeg vil forslå, at vi går i den helt modsatte retning. Jeg vil, at vi skal fjerne biblioteksbøderne. Dette kunne ramme tre fluer med et enkelt smæk: (1) besparelse i administration, (2) øge antal af lånere og (3) skabe større brugertilfredshed.
Jeg vil gå så langt, at forhøjelsen af biblioteksbøder medfører en fordummelse af samfundet. Vi afholder folk fra at låne bøger. Vi afholder folk fra at undersøge og udvide deres intelligens. Det forringe kulturen i vores kommune.
Og så rammer det her socialt skævt. Mange af os i Skanderborg Kommune, vi skal nok kunne købe en bog, hvis vi har behov for eller lyst til at læse en bog. Eller betale de 100 kr. i bøde. Det er ikke alle familier, der kan det. Slet ikke i disse krisetider. Endnu en grund til at blive væk fra biblioteket.
Jeg har en fornemmelse af, at det ikke er fordi bøderne er den store indtægt. Faktisk tænker jeg, om en helt fjernelse af biblioteksbøder kunne medføre en besparelse i administration.
For hvis vi kigger ud på erfaringerne fra andre kommuner, så har Glostrup Kommune gjort deres biblioteker gebyrfrit. De har droppet bøderne. Simpelthen forbi at det var for stort administrativt arbejde sammenlignet med indtægterne. Og så, som jeg har nævnt, for at øge antallet af lånere og skabe større brugertilfredshed.
Hvis vi går videre op i helikopteren. Op i det internationale udsyn, så er mange biblioteker i Nordamerika er begyndt at droppe gebyrerne. Indtil videre har det vist sig at være en ret stor succes i mange byer. Chicago Public Library rapporterede, at tusindvis af deres brugere genoptog deres brug af biblioteket efter afskaffelsen af gebyrer i 2019. Desuden oplevede biblioteket faktisk en stigning i antallet af afleverede bøger i månederne efter ændringen.
Så jeg opfordrer mine venner i Kultur-, Fritid- og Idrætsudvalget til at vi får en fjernelse af biblioteksbøder på dagsordnen i det nye år. Lad os se på erfaringerne fra Glostrup, når de evaluerer efter sommeren i 2023. Det kunne godt ske, at vi skulle gøre det samme i Skanderborg Kommune.