Efter arrangement på Kvindernes Kampdag: Forening donerede 10.000 kroner til Skanderborg hjælper Ukraine
Foreningen 8. marts - Kvindedag i Skanderborg har doneret 10.000 kroner til støtteforeningen Skanderborg hjælper Ukraine efter et arrangement på kvindernes kampdag.

Foreningen 8. marts - Kvindedag i Skanderborg kunne efter et godt arrangement på Kvindernes Kampdag overføre 10.000 kroner til foreningen Skanderborg hjælper Ukraine.
Det oplyser foreningen i en pressemeddelelse.
8. marts - Kvindedag i Skanderborg er en forening bestående af kvinder fra Inner Wheel, Lions Q Hørning, Nutidens Kvinder og Soroptimistklubben i Skanderborg.
Det med at holde Kvindedag i Skanderborg er ikke noget nyt. Det er nemlig sket i mere end 20 år - lige bortset fra i 2021, hvor også 8. marts - Kvindedag i Skanderborg var lukket ned på grund af corona.
Ved arrangementet 8. marts i år fortalte Tine Gøtzsche om, hvordan hun var blevet ”chef i eget liv” og duoen G&T, Ida Gormsen og Pia Trøjborg afsluttede aftenen med en koncert, som fik alle i salen op af stolene.
Cirka 170 veloplagte kvinder var mødt op til arrangementet, som blev holdt under mottoet ”kvinder hjælper kvinder”, og det blev allerede på selve aftenen besluttet, at årets overskud skulle gå til Ukraine.
»Så det er med stor glæde, at vi har kunnet overføre 10.000 kroner til den nystiftede forening Skanderborg hjælper Ukraine,« lyder det i pressemeddelelsen.
»En stor tak til vores mange sponsorer, som har været årsagen til, at vi i år, (trods det relativt beskedne fremmøde, som ganske givet fortsat skyldes frygt for corona og nu også frygt for krigen i Ukraine), har kunnet generere et overskud,« står der også i pressemeddelelsen.
Kfp