Opdaget tæt på midnat: To indbrud i samme by
Politiet modtog torsdag aften anmeldelser om to indbrud i Gram.
To villaer på henholds Damgårdsvej og Kærvej i Gram var torsdag udsat for indbrud.
Villaen på Damgårdsvej modtog politiet en anmeldelse vedrørende klokken 23.36. Her var et stuevindue på havesiden brudt op, hvorefter tyven angiveligt havde været i hele huset, stjålet diverse smykker for efterfølgende at stikke af ud gennem terrassedøren.
Beboerne har endnu ikke dannet sig det fulde overblik over det stjålne under indbruddet.
Også villaen på Kærvej havde det uønskede besøg i løbet af torsdagen. I dette tilfælde modtog politiet anmeldelsen 23.55, men huset stod tomt allerede fra morgenstunden.
Også i dette tilfælde kom gerningspersonen ind via et opbrudt vindue, og der var ligeledes tegn på, at man havde været i hele huset. Både skuffer og skabe var efterladt åbne.
Fra huset blev der stjålet elektronik, indbo, smykker og kontanter, men heller ikke her har beboerne dannet sig det fulde overblik endnu.
Tidligere på ugen var tre villaer på Gimlevej også udsat for indbrud.