Foto: Ole Nissen

Foto: Ole Nissen

Guld - sølv - bronze:

Skanderborgs idrætsudøvere blev hædret i Kulturhuset

Tirsdag aften var der prisfest i Kulturhuset da 47 lokale idrætsudøvere blev hyldet for deres bedrifter

Af
Grethe Bo Madsen

Fotos: Ole Nissen

Hædring Guld-, sølv- og bronzemedaljevindere stod skulder ved skulder tirsdag aften, da Skanderborg fejrede sine lokale idrætsudøveres bedrifter nationalt såvel som internationalt. Borgmester Jørgen Gaarde havde en travl aften, da det var ham der overrakte diplomer til hver medaljeindehaver.

Idrætsudøverne har alle det til fælles at de enten enkeltvis eller på hold har opnået guld ved Danmarksmesterskaber eller Landsmesterskaber, guld, sølv eller bronze ved Nordiske Mesterskaber, Europamesterskaber, Verdensmesterskaber eller OL. De skal desuden have opnået resultater for en forening, der holder til i Skanderborg Kommune eller have bopæl i kommunen.

Hædringerne finder sted ved to årlige arrangementer - henholdsvis i foråret og i efteråret.

Trompet og disco-dans

Ud over hædringerne bød aftenen også på et klassisk musikalsk indslag udført af to elever fra Kulturskolen, Bjørn på cornet/trompet og Ditte på klaver, samt en disco-dans opvisning med Skanderborg-pigen Amalie Lund Pfundheller, der sammen med sin makker Signe Dyhre for nylig dansede sig til en kvartfinale ved deres første VM i discodans.

Mikael Aagren Lund viste sit talent for sportsdans sammen med sin makker Sophie. Parret, der er tilknyttet VMdans, vandt guld ved Danmarksmesterskabet i Sportsdans, men kun Mikael modtog hæder tirsdag aften, da Sophie ikke bor i Skanderborg Kommune.

Følgende atleter blev hædret

Navn

Forening

Sportsgren

Vundet

Anders Svane Olesen

Hørning Badminton klub

Badminton

Guld DM badminton herredouble U 13

Casper Lund

Højbjerg Badminton klub

Badminton

Guld DM badminton herredouble U 13

Clara Vad

HI Skanderborg Gymnastik

Sportsakrobatik

Guld DM i Sportsacrobatik International Juniorpigegruppe

Alberte Groth Pedersen

HI Skanderborg Gymnastik

Sportsakrobatik

Guld DM i Sportsacrobatik International Juniorpigegruppe

Marie Jørgensen

HI Skanderborg Gymnastik

Sportsakrobatik

Guld DM i Sportsacrobatik International Juniorpigegruppe

Flemming Steen

Skanderborg Cykleklub

Landevejscykling

Guld DM Landevejscykling Masters H50-54

Bjørn Lundgaard-Madsen

HI Skanderborg Atletik

Atletik

Guld NM Atletik M35 1000 m stafet - Bronze NM Atletik M45 hammerkast

Emil Binderup Overgaard

HI Skanderborg Atletik

Atletik

Guld Landsmesterskab Atletik D15 udendørs - længdespring og 100 m hækkeløb

Emilie Birk Salomonsson

HI Skanderborg Atletik

Atletik

Guld Landsmesterskab Atletik P12 udendørs - 800 m løb

Gitte Ahlers Olsen

HI Skanderborg Atletik

Atletik

Guld DM Atletik K45 - spydkast og diskoskast

Lotus Worup

HI Skanderborg Atletik

Atletik

Guld Landsmesterskab Atletik P11 udendørs - højdespring

Sebastian Skovhauge

HI Skanderborg Atletik

Atletik

Guld Landsmesterskab Atletik D15 udendørs - diskoskast

Senius Klaustrup

HI Skanderborg Atletik

Atletik

Guld Landsmesterskab Atletik D11 udendørs - 60 m løb

Thomas Brogaard

Cousteau frømandsklub

Undervandsjagt

Guld DM i undervandsjagt

Buster Dam-Tholstrup

Viby Badminton Klub

Badminton

Guld DM badminton U15 hold

Mikael Aagren Lund

VMdans

Sportsdans

Guld DM sportsdans - kombi for junior 1

Jeanette Bille

Riis-Tebstrup Idrætsforening

Håndbold

Guld VM håndbold - døvelandsholdet

Thomas Arildsen Munk

Skanderborg Håndbold holdet

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Tobias Aleksander Sund Nordahl

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Magnus Heiberg Taulbjerg Bertelsen

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Lukas Eichwald

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Kristoffer Vestergaard

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Magnus Tuxen Falborg

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Kristian Faurholt Lohmann Olsen

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Christian Jacobsen

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Frederik Ankjær Skov

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Frederik Theilgaard Iversen

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Andreas Søgaard Rasmussen

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Lasse Aebeloe Thomsen

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Frederik Sørrig Damgaard

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Mads Ohlsson Svangren

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Benjamin Østermark Jørgensen

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Salah Boutaf

Skanderborg Håndbold

Håndbold

Guld DM håndbold U18 drenge

Patrik Jannik Sørensen

Løvvang Bowling Club

Bowling

Guld DM 6-mands hold bowling

Cathrine Hæstrup

Sjelle-Skjørring Idrætsforening, judo

Judo

Guld DM karate U18 63-70 kg

Christian Hæstrup

Sjelle-Skjørring Idrætsforening, judo

judo

Bronze NM karate senior 73-81 kg - Guld DM karate U21 73-81 kg

Karsten Kaspersen

Sjelle-Skjørring Idrætsforening, judo

judo

Sølv NM karate veteran 81-90 kg

Niclas Emil Lund Lindho

Sjelle-Skjørring Idrætsforening, judo

Judo

Sølv NM karate U18 81-90 kg - Guld DM karate U18 81-90 kg

Oscar Jens H. Hansen

Hørning Håndbold

Håndbold

Guld DM (uofficielt) håndbold U10 drenge

Victor Jelsbak Dahl

Hørning Håndbold

Håndbold

Guld DM (uofficielt) håndbold U10 drenge

Jakob Ranzau Hansen

Hørning Håndbold

Håndbold

Guld DM (uofficielt) håndbold U10 drenge

Alexander Jensen

Hørning Håndbold

Håndbold

Guld DM (uofficielt) håndbold U10 drenge

August Brøbecher

Hørning Håndbold

Håndbold

Guld DM (uofficielt) håndbold U10 drenge

Christopher Carsten Sittrup Sørensen

Hørning Håndbold

Håndbold

Guld DM (uofficielt) håndbold U10 drenge

Nikolaj Brauer Sørensen

Hørning Håndbold

Håndbold

Guld DM (uofficielt) håndbold U10 drenge

Lasse Dollerup Jensen

Hørning Håndbold

Håndbold

Guld DM (uofficielt) håndbold U10 drenge

Victor Strunge Poulsen

Hørning Håndbold

Håndbold

Guld DM (uofficielt) håndbold U10 drenge

Publiceret 31 October 2018 16:00

SENESTE TV