Ved indvielsen fik foreningens formand, Preben Bødstrup Rasmussen (til venstre), overrakt en check af henholdsvis Sparekassen Kronjyllands filialdirektør og souschef, Anne-Vibeke Frengler og Jørgen Elkjær. Pressefoto

Ved indvielsen fik foreningens formand, Preben Bødstrup Rasmussen (til venstre), overrakt en check af henholdsvis Sparekassen Kronjyllands filialdirektør og souschef, Anne-Vibeke Frengler og Jørgen Elkjær. Pressefoto

Første renovering siden 1976:

Nye, lyse lokaler til de skydeglade

Ry Skydebanen hos Ry-Emborg skytteforening er etableret i 1976, og lokalerne på Lynghoved i Ry har ikke været istandsat siden. Derfor har bestyrelsen søgt efter støtte til en renovering. Det har resulteret i, at foreningen nu kan byde indenfor i lyse lokaler, hvor både vægge og gulv er renoveret.

Det er sket gennem en bevilling på 30.000 kroner fra Folkeoplysningsudvalgets anlægspulje i Skanderborg Kommune samt støtte og lån fra Skydebaneforeningen i Danmark på 51.000 kroner. Sparekassen Kronjyllands gavefond har desuden givet 30.000 kroner til et nyt infosystem samt et børnehjørne med møbler og playstation.

csj

Indvielsen af de nye lokaler fandt sted 4. februar. Pressefoto

Indvielsen af de nye lokaler fandt sted 4. februar. Pressefoto

Publiceret 15 February 2019 07:00