Dem kan du stemme på til kommunalvalget

Sådan ser Kandidatlisterne til kommunalvalget 21. november ud.

Liste A. Socialdemokratiet – Sideordnet opstilling

Jørgen Gaarde, Skanderborg
Finn Sander Jensen, Skovby
Frands Fischer, Gl. Rye
Jørgen Naut, Hørning
Charlotte Abildgaard Paulsen, Skanderborg
Søren Nielsen, Hørning
Kai Høstrup, Ry
Karen Lindemann, Galten
Frank W. Damgaard, Stilling
Martin Christensen, Skanderborg
Jan Krogh, Skanderborg
Anders Skriver, Skanderborg
Peter Munk-Pedersen, Galten
Lisbeth Højvang, Gl. Rye
Malene Ringberg, Blegind
Lene Magius Blume, Stilling
Lars Lindencrone Lavridsen, Voerladegård
Ole Drøgemüller, Galten
Allan Vinjegaard, Skanderborg
Mohammed Haji Rashed, Skanderborg
Trine Frengler, Herskind
Martin Dybdahl Andersen, Skanderborg
Torben Møller, Virring

Liste B. Radikale Venstre - Sideordnet opstilling

Tage Nielsen, Galten
Anne Heeager, Skanderborg
Emil Vogelius, Ry
Anja Ellersgaard Basse, Hørning
Susan Kronborg Nielsen, Skanderborg
Lærke Klitgaard, Ry
Adele Davis Boe, Alken
Katja Hillers, Ry
Kurt Myhlert Olsen, Ry

Liste C. Det Konservative Folkeparti – Sideordnet opstilling

Thomas Cordtz, Ry
Birgitte Majgaard, Galten
Flemming Otto Jensen, Galten-Skovby
Henning E. Andersen, Hørning
Kurt Rønne, Skanderborg
Lars Clausen, Tebstrup
Otto Trap Hansen, Hørning
Torben Wallner, Hørning

Liste D. Nye Borgelige

Steffen Møller Pedersen
Claus Beyer
Malene Andersen

Liste F. SF - Socialistisk Folkeparti - Sideordnet opstilling

Claus Leick
Jens Sønderskov
Søs Elmstrøm
Ole Juhl Jeppesen
Elisabeth Morsing
Charlotte Vindeløv

Liste G. Sammenholdet - Partiliste

Gert Bo Jensen, Ry

Liste I. Liberal Alliance – Sideordnet opstilling

Linda Andrea, Brørup
Per Laursen,Skovby-Galten
Keld Thykjær, Hørning
Michael Valentin Ilsø, Hørning
Lone Eskerod, Sjelle
Brian Ladefoged, Virring
Thomas Nordahl Madsen, Skanderborg
Erik Eskerod, Sjelle

Liste O. Dansk Folkeparti - Sideordnet opstilling

Martin Frausing Poulsen, Skanderborg
John Haarup Laursen, Stjær
Daniel Aage Holm, Ry
Ole Jensen, Skanderborg
Jonna Frausing Poulsen, Skanderborg
Kjeld Jensen, Hørning
Jess Olesen, Skanderborg
Freddy Giebel, Galten
Poul Melgaard Johansen, Låsby
Eigil Frederiksen, Hørning
Henning Jokumsen, Skanderborg
Lars Eigil Madsen, Skanderborg
Vivian Frederiksen, Hørning
Morten Koldtoft Rasmussen, Skovby
Søren Skovgaard, Stjær
Jørgen Høilund-Carlsen, Skanderborg
Henrik Næsby, Galten
Line Kristensen, Alken
Birgitte Stormskær, Nr. Vissing
Knud Erik Dyhr, Skanderborg
René Brian Nielsen, Skanderborg
Gert Sørensen, Gl. Rye
Aksel Nielsen, Stilling

Liste V. Venstre, Danmarks Liberale Parti – Sideordnet opstilling

Anders Rosenstand Laugesen, Ry
Birte M. Andersen, Skanderborg
Bent Jacobsen, Stilling
Jens Szabo, Ry
Jens Erik Sørensen, Hørning
Peder Porse, Svejstrup Enge
Søren Erik Pedersen, Nr. Vissing
Søren Kjeldsen Hansen, Skanderborg
Claus Bloch, Låsby
Hanne Majgaard, Galten
Arne Lægaard, Galten
Martin Ingemann Kristiansen, Skanderborg
Henning Jensen, Vitved
Poul Bjerregaard Thomsen, Tåning
Morten Møller, Galten
Charlotte Abildskou Sørensen, Galten
Robert Ladefoged Laursen, Ry

Liste Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne - Partiliste

Maria Temponeras, Skanderborg
Peter Kjær, Låsby Stationsby
Henrik Qvist, Gl. Rye
Inger Moos, Hårby
Jeppe Studtmund Andersen, Ry
Nis Hauberg, Tørring
Louise Pløen Asmussen, Dørup
Duncan Lithgow, Stilling
Marie Vogensen, Hørning

Liste Å. Alternativet – Sideordnet opstilling

Jesper Arbo Frederiksen
Mira Issa Bloch
Hanne Stender Damkjær

Valgforbund

Der er indgået valgforbund mellem

A. Socialdemokratiet + Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne + G. Sammenholdet + F. SF - Socialistisk Folkeparti + Å. Alternativet
B. Radikale Venstre + C. Det Konservative Folkeparti
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti + O. Dansk Folkeparti + I. Liberal Alliance + D. Nye Borgelige

Publiceret 10 October 2017 14:30

Uge-Bladet Skanderborg nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få nyheder hver dag fra Uge-Bladet Skanderborg
SENESTE TV